با حضور وزیر نیرو استان همدان انجام شد؛ آغاز عملیات اجرایی مجتمع آبرسانی روستایی “اشترمل” در تویسرکان/ عملیات اجرایی سد مخزنی “خرم‌رود” تویسرکان کلید خورد عملیات اجرایی مجتمع آبرسانی روستایی “اشترمل” و سد مخزنی خرم‌رود در تویسرکان استان همدان با حضور وزیر نیرو کلید خورد.

با حضور وزیر نیرو استان همدان انجام شد؛ آغاز عملیات اجرایی مجتمع آبرسانی روستایی "اشترمل" در تویسرکان/ عملیات اجرایی سد مخزنی "خرم‌رود" تویسرکان کلید خورد عملیات اجرایی مجتمع آبرسانی روستایی "اشترمل" و سد مخزنی خرم‌رود در تویسرکان استان همدان با حضور وزیر نیرو کلید خورد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس “حمید چیت‌چیان” وزیر نیرو، امروز (پنجشنبه) پس از افتتاح نیروگاه برق‌آبی رودبار لرستان عازم استان همدان شد و طی آیینی در روستای اشترمل تویسرکان به صورت همز‌مان عملیات اجرایی مجتمع آبرسانی اشترمل از تصفیه خانه سد سرابی و سد مخزنی خرمرود را کلنگ زد.
مجتمع آبرسانی اشترمل از تصفیه خانه سد سرابی در شهرستان تویسرکان با اعتباری بالغ بر ۲۹ هزار میلیون ریال احداث می‌شود و آب آن از سد سرابی در ۱۰ کیلومتری شرق تویسرکان با ظرفیت تنظیمی ۱۱٫۵ میلیون متر مکعب تامین می شود، نیاز آبی ۱۰ روستا شامل: اشترمل، جیجانکوه، بادامک، سنگ سفید، دارانی سفلی، دارانی علیا، نقده، دولایی، خیرآباد و سید شهاب را تامین کرده و جمعیتی بالغ بر۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر را از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار خواهد کرد.
نیاز آبی مجتمع روستایی اشترمل ۶۸۰ هزار متر مکعب در سال تخمین زده شده است که سالانه به منظور تامین آب شرب روستایی به میزان یک میلیون متر مکعب از سد سرابی به این طرح اختصاص خواهد یافت.
این طرح که شامل ۱۱هزار و ۳۹ متر خط انتقال است دارای دو مخزن ۲۵۰ و ۵۰ متر مکعبی به همراه یک ایستگاه پمپاژ با توان ۱۳۵ کیلووات بوده و هزینه اجرای فاز نخست آن بالغ بر ۱۱ هزارو ۶۰۰ میلیون ریال خواهد بود.

آغاز ساخت سد مخزنی “خرم‌رود”
عملیات اجرایی سد مخزنی خرم‌رود شهرستان تویسرکان امروز پنجشنبه با حضور وزیر نیرو آغاز شد.
سد مخزنی خرم‌رود از نوع خاکی همگن، به ارتفاع ۵۴ متر و طول تاج ۷۰۰ متر با حجم مفید مخزن ۸٫۱ میلیون متر مکعب احداث خواهد شد. این سد به منظور تامین آب کشاورزی منطقه به میزان پنج میلیون متر مکعب در سال، آب آشامیدنی و بخش صنعت ۲٫۸۲ میلیون مترمکعب و سهم بخش محیط زیست ۱٫۰۴میلیون متر مکعب در سال اهدافی هستند که در ساخت این سد دنبال می شود.
اجرای این طرح تاثیر اجتماعی و اقتصادی بسزایی در ایجاد اشتغال، جلوگیری از مهاجرت روستاییان، افزایش سطح بهداشت عمومی، بهبود شرایط اقتصادی ساکنان منطقه، افزایش تولید و گسترش صنعت گردشگری خواهد داشت.
سد مخزنی خرمرود در فاصله ۵۴ کیلومتری جنوب غربی شهر همدان و در شهرستان تویسرکان واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *