جذب مشارکت بخش خصوصی برای احداث ۴۶۵ مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان یزد

جذب مشارکت بخش خصوصی برای احداث ۴۶۵ مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان یزد

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد انجام اقدامات مؤثر برای کاهش مصرف پیک‌بار استان، اجرای مناسب طرح ذخیره عملیاتی و جذب مشارکت بخش خصوصی در تولید پراکنده و بهره‌برداری از ۱۰ نیروگاه جمعاً با ظرفیت نامی بیش از ۸۴ مگاوات را به عنوان برخی از دستاوردهای این شرکت بیان کرد.
محمدحسن صباغزادگان” به جذب مشارکت ۴۶۵ مگاوات متقاضی بخش خصوصی برای احداث نیروگاه خورشیدی، راه‌اندازی مرکز پژوهش‌های خورشیدی (پسیو) و موقعیت شبکه‌های انتقال به لحاظ ارتباط الکتریکی با استان‌های هم‌جوار، اشاره کرد و گفت: فرصت بسیار خوبی برای جذب سرمایه‌گذاری در خصوص احداث نیروگاه خورشیدی در یزد به وجود آمده است.
مهندس صباغزادگان افزود: تاکنون ۲۵ متقاضی احداث نیروگاه خورشیدی در استان یزد داشته‌ایم که از این تعداد ۶ متقاضی با قدرت ۶۰ مگاوات موفق شدند قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله را با وزارت نیرو به امضا برسانند.
این مقام مسئول در صنعت برق استان با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۶ از سوی مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» اظهار داشت: امیدواریم در سال جاری با برگزاری مناقصه عمومی، برای اولین بار در کشور جذب سرمایه‌گذاری احداث نیروگاه ۱۰۰ تا ۱۵۰ مگاواتی با دو ساختگاه بافق و اردکان که به وزارت نیرو معرفی‌شده؛ را داشته باشیم.
صباغزادگان طرح‌های به بهره‌برداری رسیده در دولت یازدهم را ۱۰۱۰ میلیارد ریال اعلام کرد و اظهار داشت: در شش‌ماهه دوم سال ۹۲ با ۳ طرح با اعتبار ۵۲ میلیارد ریال، سال ۹۳ با ۶ طرح با اعتبار ۱۵۸ میلیارد ریال، سال ۹۴ با ۴ طرح با اعتبار ۷۷۰ میلیارد ریال و سال ۹۵ با ۷ طرح با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال بوده است.
وی اجرای طرح‌های پست ۶۳ کیلوولت آزادگان با اعتبار ۲/۴ میلیارد تومان در سال ۹۲، پست ۶۳ کیلوولت شهیدان پاکنژاد با اعتبار ۵/۷ میلیارد تومان در سال ۹۳ و پست‌های ۴۰۰ کیلوولت نخلستان با ۴۵ میلیارد تومان، پست ۶۳ کیلوولت میبد با اعتبار ۶/۷ میلیارد تومان، خط ۲۳۰ کیلوولت سورمق – ابرکوه با اعتبار ۲۴ میلیارد تومان در سال ۹۴ و پست ۶۳ کیلوولت چرخاب با اعتبار ۸/۶ میلیارد تومان در ۹۵ را از تاثیرگذارترین طرح‌های به بهره‌برداری رسیده در دولت یازدهم دانست.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد همچنین بابیان خدمات در زمینه برق‌رسانی این شرکت، مهم‌ترین آن را احداث نیروگاه‌های تولید پراکنده با اعتبار ۱۵۵ میلیارد تومان طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵ ذکر کرد.
وی ظرفیت ایستگاه‌های برق فوق‌توزیع و انتقال ۷۷۵۰ مگاولت آمپر در سال ۹۲ عنوان کرد و افزود: این ظرفیت با افزایش ۳۳ درصدی در سال ۹۵ به ۱۰۳۱۰ مگاولت آمپر رسید.
صباغزادگان با اشاره به ظرفیت نیروگاهی استان یزد، آن را در پایان سال ۹۱ به میزان ۱۴۲۸ مگاوات بیان کرد و ادامه داد: در سال ۹۵ ظرفیت نیروگاهی استان به ۲۴۶۲ مگاوات رسید که رشد بیش از ۷۲ درصدی داشته است.
این مقام مسئول اعلام کرد تولید انرژی الکتریکی در استان یزد در سال ۹۱ به میزان ۵۲۵۶ میلیون کیلووات ساعت بوده که با توجه بهره‌برداری شدن از نیروگاه‌های B.O.O جدید و نیروگاه‌های تولید پراکنده در سطح استان تولید انرژی الکتریکی در سال ۹۵ به ۱۱۱۵۷ میلیون کیلووات ساعت رسیده است که رشدی معادل ۱۱۲ درصد را نشان می‌دهد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد در پایان اظهار داشت: مقادیر پیک سایی سال ۹۴ به میزان ۱۲۸ مگاوات و در سال ۹۵ به میزان ۱۴۵ مگاوات بوده که این شرکت رتبه برتر در کشور را دارا است و روند رو به رشد انجام پیک سایی صنایع بزرگ از ۶ مگاوات در سال ۹۲ به ۱۴۵ مگاوات در سال ۹۵ رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *