راه نجات حوضه زاینده رود

راه نجات حوضه زاینده رود

مدیر مطالعات منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان :

راه نجات حوضه زاینده رود مدیریت یکپارچه است

مدیر مطالعات منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان راه نجات حوضه زاینده رود را مدیریت یکپارچه مدیریت منابع آبی دانست و گفت:‌ سرانه منابع آب تجدید پذیر به شدت کاهش پیدا کرده و دچار تنش آبی شده‌ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، غلامحسین حیدرپور در نشست اطلاع‌رسانی پروژه مدیریت یکپارچه منابع آب زاینده‌رود با بیان این مطلب، افزود: ‌در سال‌های اخیر بحران آب باعث ایجاد پسامدهای خشکی، فرونشست دشت‌ها، کاهش کیفیت منابع آب و خشکی تالاب گاوخونی شده است؛ به همین دلیل نیازمند یک مدیریت یکپارچه به این موضوع مهم هستیم.
وی خاطر نشان کرد: جمعیت در چهار دهه اخیر سه برابر شده در نتیجه سرانه منابع آب تجدید پذیر به شدت کاهش پیدا کرده است، تا جایی که در حال حاضر به ازای هر نفر کمتر از هزار مترمکعب آب وجود دارد و دچار تنش آبی شده‌ایم.
مدیر پروژه مدیریت یکپارچه منابع آب زاینده‌رود، ادامه داد: عوامل مختلفی در این تنش آبی دخیل هستند که از جمله آن می‌توان به رشد و توزیع نامتناسب جمعیت در دهه‌های اخیر، کشاورزی ناکارآمد، سوءمدیریت اقتصادی و اجتماعی و نیز خشکسالی در حوضه زاینده‌رود اشاره کرد.
حیدرپور تصریح کرد: منابع آب زاینده رود تأمین کننده مصارف آب شرب و شهری، کشاورزی، صنعت و محیط زیست است؛ به همین دلایل مهم نیاز است تا همه ارگان‌ها و ذی‌نفعان دست‌به‌دست هم بدهند تا به منظور مدیریت یکپارچه منابع آب در سطح حوضه بتوان اقدامات لازم صورت گیرد.
وی درباره مدیریت یکپارچه منابع آب، گفت: از سال ۱۹۹۲ راهکاری بین‌المللی در سازمان ملل برای توسعه مدیریت آب، خاک و منابع مربوطه به‌منظور به حداکثر رساندن رفاه اقتصادی و اجتماعی به‌صورت عادلانه، بدون به خطر انداختن اکوسیستم‌های حیاتی ایجاد گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image